Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy a kormány friss döntése értelmében a korábbinál kevesebb ember számára lesz elérhető a jegybank által meghatározott 18 százalékos irányadó kamat. Vendégünk volt Árgyelán Ágnes, a Portfolio elemzője. A második részben oktatás volt a téma, a kormány ugyanis arra készül, hogy megszünteti a tanárok közalkalmazotti jogviszonyát, amely szakértők szerint számos negatív következménnyel járhat. Erről Radó Péter oktatáskutatót kérdeztük.
Az itt megjelent előző írásom arról szólt, hogy lehet-e politikamentes a pedagógusok és a diákok tiltakozó mozgalma. Mivel a kormányzat újabb jogaikért kiálló pedagógusok elbocsátásával demonstrálta, hogy az oktatásirányítás erős politikai kontroll alatt működik, fel kell tennünk egy ennél átfogóbb kérdést is: lehet-e politikamentes az oktatás kormányzása?
Az ezredforduló óta az EU közös oktatáspolitikai céljai lassan megújultak, azok az indikátorok azonban, melyek az egyes országok közoktatási rendszereinek sikerességét mérik meglepően stabilak. E mérőszámok között van két úgynevezett kulcsindikátor (headline indicator), melyekhez 2020-ig elérendő közös célértékek kapcsolódtak. Az egyik a diplomás 30-34 évesek aránya, mellyel kapcsolatban a közös cél az országonként és átlagosan 40 százalék elérése volt, a másik pedig a korai iskolaelhagyók, az oktatásból teljes értékű középfokú végzettséggel kilépő 18-24 évesek arányának átlagosan 10 százalék alá csökkentése volt.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
20%-kal ugrott a forgalom az előző hétvégéhez képest.
A vállalat több mint 280 ezer akkumulátorrendszert is gyártott.
A a London School of Economics szakértőjének cikke.
Varsó a GDP 4,1 százalékát költi a védelemre és fegyverkezésre.
Még keresik a helyszínt, egy harmadik országban lesz.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.